fot. Muzeum w Gliwicach
Wieża antenowa Radiostacji Gliwickiej jest nie tylko jednym z najciekawszych zabytków techniki na Śląsku, ale również unikalnym dziełem sztuki inżynierskiej. 111-metrowa budowla, wzniesiona z modrzewiowych belek połączonych mosiężnymi śrubami (nie ma tam ani jednego elementu z żelaza) jest obecnie najwyższą drewnianą konstrukcją na świecie.
Kompleks obiektów Radiostacji zbudowała w latach 1934-36 niemiecka firma Lorenz. To właśnie tam 31 sierpnia 1939 roku doszło do tzw. prowokacji gliwickiej, w trakcie której kilku uzbrojonych esesmanów w cywilnych ubraniach, podając się za Polaków, napadło na niemiecką wówczas radiostację. Po sterroryzowaniu załogi nadano komunikat. Napastnikom udało się odczytać tylko dziewięć słów: 'Uwaga, tu Gliwice. Radiostacja znajduje się w rękach polskich'. Później z jakiegoś powodu transmisja została przerwana. Dzień później Adolf Hitler, uzasadniając konieczność rozpoczęcia wojny, powołał się na prowokacje graniczne ze strony Polaków. Prawda o tym zdarzeniu wyszła na jaw dopiero podczas procesu norymberskiego.
Po wojnie, do 1956 roku wieża wykorzystywana była jako 'zagłuszarka' oraz maszt antenowy Radia Katowice. Już w 1964 roku Radiostację wpisaną na listę zabytków. Samorząd Gliwic kupił ją od Telekomunikacji Polskiej za ponad 700 tys. zł jesienią 2002 roku. Obiekt ten niemal w całości zachował wystrój i wyposażenie sprzed II wojny światowej, m.in. przedwojenne urządzenia nadawcze.
Kilka lat temu, na zlecenie władz Gliwic, kosztem 7 mln zł, przeprowadzono kompleksowy remont Radiostacji i sąsiadującego terenu, według projektu Ewy Przybył. Wokół zabytku, który przy okazji modernizacji zyskał nowoczesną iluminację, powstała trakcyjna przestrzeń publiczna z wielkim placem, ścieżkami spacerowymi, fontannami, ławkami i zielenią. Inwestycja została uznana za Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego 2010 w kategorii urbanistyka. Szczególnie atrakcyjnie wieża Radiostacji wygląda po zmroku. Kolorowa iluminacja widoczna jest z wielu kilometrów.
Od 2008 roku funkcjonuje tutaj oddział Muzeum w Gliwicach. Tematem muzealnych ekspozycji jest historia radia - jego wartość społeczna, techniczna i kulturotwórcza oraz sztuka mediów.
Wszystkie komentarze