Były proboszcz parafii w Chałupkach miał składać fałszywe zeznania i oskarżać biskupa, kanclerza kurii, a także prokuratorów o przestępstwa, których nie popełnili. - Ksiądz współpracował przy tym z szafarzem, z którym utrzymywał kontakty intymne - twierdzą śledczy.

Takiej sprawy na Górnym Śląsku jeszcze nie było. Do sądu w Rybniku trafił akt oskarżenia przeciwko Rafałowi C., byłemu proboszczowi z parafii pod wezwaniem Świętej Anny w Chałupkach oraz posługującemu tam szafarzowi Rafałowi S. Mężczyzna na co dzień pracuje w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Ksiądz i szafarz odpowiedzą za składanie fałszywych zeznań i fałszywe oskarżenia

Zdaniem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach mężczyźni utrzymywali intymne kontakty. Teraz odpowiedzą za nakłanianie biegłego psychiatry do wydania fałszywej opinii na temat stanu zdrowia duchownego w zamian za 30 tys. euro łapówki, składanie fałszywych zeznań w licznych postępowaniach karnych, a także fałszywe oskarżenie biskupa opolskiego, kanclerza kurii, a także kilku śląskich prokuratorów i policjantów o przestępstwach, których nie popełnili.

Twoja przeglądarka nie ma włączonej obsługi JavaScript

Wypróbuj prenumeratę cyfrową Wyborczej

Pełne korzystanie z serwisu wymaga włączonego w Twojej przeglądarce JavaScript oraz innych technologii służących do mierzenia liczby przeczytanych artykułów.
Możesz włączyć akceptację skryptów w ustawieniach Twojej przeglądarki.
Sprawdź regulamin i politykę prywatności.

Agata Żelazowska
Czytaj teraz
Więcej
  Komentarze
  Czyli w KK dzień jak co dzień.
  już oceniałe(a)ś
  66
  0
  Czy szafarz to męska odmiana szafiarki? Dla koleżanki-tiktokerki pytam.
  @nelsonpuszysty
  To jest szafujący komunią.
  już oceniałe(a)ś
  9
  1
  @nelsonpuszysty
  Przypuszczam, że szafarz bierze się od dyżurującego w szafie seminarzysty. Mają raz w tygodniu dyżur w specjalnej szafie, do której udają się spragnieni seksu seminarzyści i księża. Szafa jest tak skonstruowana, że po otwraciu sterczy z niej d#pa dyżurującego seminarzysty. Stąd "szafarz"...
  już oceniałe(a)ś
  9
  4
  @WPaniEwa
  Komunia czy komuna?

  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @nelsonpuszysty
  To taki pan który robi szafy, ale na zamówienie z drewna litego a nie z płyt wiórowych. Mam taką szafę
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @nelsonpuszysty
  Fajne. Ale serio, kiedyś była taka dworska funkcja, związana z dysponowaniem dóbr rozmaitych dla służby. Szafarz i szafarka zarządzali uposażeniem (ubraniami i co tam się komu z ruchomości należało), a bywało też, że podręczną apteczką (skąd wydawano głównie nalewki, rzecz jasna lecznicze).
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  A od kiedy "śledczy" zajmują się cudzymi kontaktami intymnymi? I to ma być zarzut, te kontakty? Przypominam, że Polska to podobno państwo świeckie i kontakty intymne dobrowolne ludzi pełnoletnich to nie jest temat dla "śledczych".
  @Isia1500
  Czyli wystarczy, że ktoś jest gejem i już może bezkarnie szantażować, fałszywie oskarżać itp? Twierdzisz, że motyw (czyli przeniesienie pracownika do innego oddziału firmy ze względu na utrzymywanie przez niego wbrew oficjalnej polityce firmy relacji intymnych z podwładnym) w całej tej sprawie jest nieistotny? I że czytelnik nie powinien wiedzieć, co jest przyczyną całej sprawy ze względu na orientację oskarżonego?
  już oceniałe(a)ś
  22
  5
  @Isia1500
  No ale tu akurat mi to pasuje ponieważ KK to podobno moralna ostoja Polski i oburzają się na seks przedmałżeński a co dopiero między dwoma facetami. No to albo niech przestana o tym mówić albo niech przestana to robić. Nie da się mieć ciastko i zjeść ciastko
  już oceniałe(a)ś
  15
  2
  @Isia1500
  Akurat tu dzialali wspólnie i w porozumieniu.
  już oceniałe(a)ś
  10
  0
  @Isia1500
  Jak nie Dąbrowa Górnicza to Chałupki
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  @Isia1500
  Tu nie chodzi o ,,kontakty intymne'' tylko o fałszywe zeznania przed sądem. To zawsze powinno być ścigane.

  Zamiast kłamać proboszcz mógł oskarżyć biskupa o dyskryminację w pracy polegającą na zdegradowaniu z powodu kontaktów intymnych - i wtedy miałby rację i jeśli sąd miałby odwagę to powinien wygrać sprawę.
  już oceniałe(a)ś
  20
  0
  @rpa2
  Chałupki welcome to
  już oceniałe(a)ś
  13
  0
  @adamp_314
  Zgodnie z KP nie wolno dyskryminować z powodu orientacji, wygrana w kieszeni
  już oceniałe(a)ś
  3
  4
  @Isia1500
  - ?Polska to panstwo swieckie? mowisz o tym ksiedzu i innych ,ktorzy biegaja do szkoly panstwowej w panstwie swieckim aby codziennie indoktrynowac dzieci po 8 godzin dziennie.
  Do przedszoli tez.
  już oceniałe(a)ś
  4
  0
  @Isia1500
  A gdzie napisano, że się zajmuje? I że to jest zarzut? Jest o tym informacja tylko w kontekście określenia zażyłości i zależności między podejrzanymi.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  @Isia1500
  Zawiadomienie o przestępstwie, którego nie było, jak i próba przekupienia biegłego to już jest karalne. A myślenie wbrew pozorom nie boli.
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  @Isia1500
  No ale jak się pie...li wspólnie i w porozumieniu to jest motyw...
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  W tej całej sprawie szkoda tylko że lewica, działając w dobrej wierze , trochę wyszła na durnia, tak to przynajmniej na razie wygląda....ale ta historia to temat na gejowski harlequin: dwóch zakochanych mężczyzn, groźba rozdzielenia, by być razem nie wahają się wejść na drogę przestępstwa....seks, religia i zbrodnia ( na razie w wersji soft:).
  już oceniałe(a)ś
  54
  4
  Pamiętam...niezła wtopa Lewicy, której pokusa dopieczenia "klechom" przysłoniła chęć choćby weryfikacji źródeł.
  @Chropek
  Niech się chłopaki cieszą, że sprawa się upubliczniła. Przecież biskup mógłby ich na stosie spalić za sodomię i gomorię.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  A co to jest ten kredensiarz i jak zarabia na życie?
  Bo nie wiem.
  już oceniałe(a)ś
  33
  1
  Straszna afera, szok i niedowierzanie. Ale, panie Marcinie Pietraszewski ciągłe powoływanie się na "osobę znającą kulisy sprawy" a nawet "osobę znająca kulisy śledztwa" to słabo. Proboszczowie i ich szafarze bywają różni ale to są dorośli faceci (a w dodatku jeden drugiego uzdrowił!).
  Podsumowując, wszystkie Rafałki to fajne chłopaki..... (w oryginale miało być wszystkie Ryśki to...)
  już oceniałe(a)ś
  27
  3
  Wyjechaliby do tych Włoch i już. Biskup zabrał opcję za miłość 2 panów, z donosu parafian.
  już oceniałe(a)ś
  24
  1