Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Druga odsłona naszego plebiscytu samorządowego poświęcona jest przyszłości. Pod koniec marca zaprosiliśmy Was do rozmowy o tym, jak powinny rozwijać się nasze miasta i regiony, na co samorządy powinny postawić akcent, planując działania nie tylko na najbliższe lata, ale i dziesięciolecia. Etap zbierania propozycji za nami, czas rozpocząć głosowanie. Potrwa ono do 3 maja, wyniki ogłosimy 7 maja.

Każdy Czytelnik może oddać jeden głos. Listę siedmiu zwycięskich wyzwań stworzymy z tych, które uzyskają najwięcej Waszych głosów.

Oto propozycje wyzwań dla Gliwic:

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

1. Stwórzmy Bulwary Kłodnicy. Władze miasta już podjęły decyzję o budowie trasy rowerowej nad Bulwarami Kłodnicami. To miejsce można jednak wykorzystać jeszcze na wiele innych sposób, tak by przyciągało mieszkańców. W wielu polskich miastach w ostatnich w latach życie towarzyskie i kulturalne toczy się właśnie wokół bulwarów nad rzekami.

2. Odbudujmy ruiny Teatru Wiktoria. To jedno z najbardziej charakterystycznych i magicznych miejsc w centrum Gliwic. Gruntowny remont tej budowli mógłby sprawić, że stałoby się ono kulturalną wizytówką miasta i mogłoby funkcjonować przez cały rok. To byłaby idealna przestrzeń dla koncertów, wystaw i spektakli.

3. Nowy system dróg rowerowych. Standard dróg rowerowych w Gliwicach w ostatnich latach znacznie się poprawił. Niektóre dzielnice (np. Zatorze, Szobiszowice, Żerniki) wymagają jednak lepszego połączenia rowerowego z centrum.

4. Zamknijmy ruch na uliczkach na starówce. Ograniczenie ruchu samochodowego w centrum Gliwic sprawi, że będzie to przestrzeń atrakcyjniejsza dla mieszkańców. Umożliwi to również restauratorom tworzenie ogródków piwnych.

5. Zbudujmy nowe przystanki kolejowe. Budowa stacji kolejowej na Osiedlu Kopernika i modernizacja stacji w Łabędach umożliwi mieszkańcom dojazd pociągiem do centrum Gliwic i Pyskowic. To wpłynie z kolei na ograniczenie ruchu m.in. na ulicy Toszeckiej, która w godzinach szczytu jest jedną z najbardziej zakorkowanych arterii w mieście.

6. Budowa nowego szpitala. Mimo pandemii Gliwice nie zrezygnowały z budowy nowego szpitala przy ulicy Kujawskiej. W tych trudnych, nieprzewidywalnych czasach to jednak inwestycja na wagę złota. Ogromnym atutem lokalizacji szpitali jest wygodny dojazd z różnych część Gliwic, miejsca parkingi i bliskość zjazdów na DTŚ i węzeł autostradowy. W szpitalu ma działać 12 oddziałów mieszczących 353 łóżka dla pacjentów

7. Lepsza komunikacja. Na poprawę i uporządkowanie komunikacji w Gliwicach niewątpliwie wpłynie budowane centrum przesiadkowe, które znajdzie się tuż obok dworca PKP. Centrum przesiadkowe skupi wszystkie środki transportu miejskiego w jednym miejscu. W ramach inwestycji powstanie m.in. nowy dworzec autobusowy z zadaszeniem wraz z budynkiem głównym, budynkiem pomocniczym i tunelem. Będzie to obiekt zintegrowany z dworcem kolejowym, systemem stacji autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych, z parkingami dla samochodów i rowerów oraz zapleczem komercyjnym.

8. Powalczmy o czyste powietrze. Gliwice są dziś jednym z liderów walki ze smogiem w regionie. Władze miasta chcą dopłacać mieszkańcom, którzy pozbędą się węglowych pieców, do rachunków za ciepło. Gliwiczanie mogliby liczyć nawet na 1400 zł wsparcia rocznie. Pomysł zablokował jednak wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Prezydent Gliwic chce, by rada miasta zaskarżyła decyzję wojewody do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

9. Zainwestujmy w biurowce. Gliwice to obecnie drugie po Katowicach miasto pod względem liczby istniejących nowoczesnych projektów biurowych na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dodaje, że popyt na powierzchnię biurową w Gliwicach generowany jest głównie przez firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, firmy informatyczne oraz te związane z nowymi technologiami. Dostrzegalne jest także zainteresowanie powierzchniami biurowymi ze strony licznych start-upów zakładanych przez absolwentów Politechniki Śląskiej.

10. Więcej mieszkań komunalnych. Jak zwiększyć atrakcyjność miasta? Między innymi budując komfortowe mieszkania spełniające oczekiwania lokatorów. Dzięki temu przybywa mieszkań zarówno dla rodzin o niższych dochodach, jak i dla osób średnio sytuowanych. Komunalne kompleksy mieszkaniowe powstały m.in. przy ulicach Jana Pawła II, Żeromskiego, Jasnej, Targowej, Kochanowskiego, Staromiejskiej czy Jagiellonki. Kolejne są wznoszone w kwartale ulic Kujawskiej, Samotnej, św. Jacka i Górnej w Ligocie Zabrskiej.

11. Kultura dla wszystkich. W dobie pandemii wiele osób bardziej docenia znaczenie oferty kulturalnej w mieście. W Gliwicach nigdy jej nie brakowało, m.in. za sprawą Teatru Miejskiego (wcześniej Gliwickiego Teatru Muzycznego). Miasto powinno jednak zwrócić większą uwagę na dotarcie z ofertą kulturalną do osób młodych, stawiając na bardziej interaktywne formy i akcje w mediach społecznościowych.

12. Spotykajmy się w Gliwicach. Miasto potrzebuje nowych przestrzeni publiczny i terenów zielonych. Choć w Gliwicach nie brakuje dużych parków (Chopina, Chrobrego, Park Chorzowski), idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby każda dzielnica miała swoje "zielone centrum", które służyłyby jako miejsce spotkań i rekreacji. Na brak takich miejsc najbardziej się skarzą mieszkańcy południowych dzielnic - Sikornika czy Trynku.

Propozycje wyzwań dla całego regionu:

1. Stworzenie Kolei Metropolitalnej, która musi być połączona z systemem komunikacyjnym aglomeracji. To jedyny sposób na korki.

2. Miasta bez smogu, czyli zaostrzenie uchwały antysmogowej, dopilnowanie wymiany „kopciuchów”, wspieranie finansowo mieszkańców w tym procesie.

3. Spalarnia dla metropolii to jeden ze sposób na rosnącą ilość odpadów i coraz wyższe opłaty śmieciowe.

4. Budowa infrastruktury dla samochodów elektrycznych, czyli tworzenie gęstej sieci punktów ładowania baterii, także na dużych osiedlach.

5. Budowa centrów aktywizacji zawodowej dla mieszkańców, by mogli realizować swoje zawodowe pomysły i tworzyć miejsca pracy dla siebie i innych.

6. Przemiana pogórniczych terenów to skomplikowany proces, dlatego potrzebna jest instytucja samorządowa na wzór niemieckiej IBA, która zajmie się rewitalizacją w regionie.

7. Zielony plan zagospodarowania przestrzennego powinien wskazywać miejsca, które nie mogą podlegać zabudowie. Pomoże to w rewitalizacji centrów miast i ograniczy proces ich rozlewania się.

8. Czyste kąpieliska są potrzebne, abyśmy mogli wypoczywać nad wodą.

9. Dokończenie budowy DTŚ tak, by połączyła także Mysłowice i Jaworzno.

10. Tworzenie jednego, wielkiego miasta. Metropolią łatwiej byłoby zarządzać, gdyby miasta były jednym organizmem.

11. Rewitalizacja osiedli mieszkaniowych i stref śródmiejskich. Część miast regionu potrzebuje pomocy, by być atrakcyjnymi dla mieszkańców.

12. Zbudujmy „autostrady” dla rowerów między miastami metropolii. Odległości nie są duże, więc wygodne i bezpieczne drogi rowerowe zachęcą do porzucenia samochodów.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.