Z okazji 30. rocznicy samorządów w Polsce "Gazeta Wyborcza" organizuje plebiscyt Supermiasta. Chcemy wspólnie wybrać największe osiągnięcia naszych miast w ciągu minionych trzech dekad. Skupimy się na Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu oraz Bielsku-Białej i Rybniku. Z czego dumne mogą być Gliwice? Zapytaliśmy o to Michała Jaśnioka, miejskiego radnego.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Dr Michał Jaśniok, ekonomista, od 1998 roku gliwicki radny: W 1990 roku miałem 14 lat i prawie kończyłem podstawówkę. Trudno w to uwierzyć, ale Gliwice były wówczas jednym z najbiedniejszych miast konurbacji górnośląskiej. W centrum miasta pracowała Huta 1 Maja, obecne tereny nowoczesnego Osiedla Bajkowego były dzikim wysypiskiem śmieci i sąsiadowały z pustkowiem, na którym dopiero osiem lat później pojawiły się pierwsze budynki zakładów Opla. Większość skrzyżowań nie miała sygnalizacji świetlnej, nie było basenów Delfin i Mewa, wyremontowanej Palmiarni, w ogóle nie było wielu rzeczy, które dziś wydają nam się oczywiste.

Nie wspominam nawet o Arenie Gliwice, DTŚ ani skrzyżowaniu autostrad, bo najważniejsza zmiana dokonała się – moim zdaniem – nie w infrastrukturze, lecz w sferze społecznej. Gliwice mają dziś markę miasta z charakterem, miejsca innowacyjnego, atrakcyjnego dla pracowników i inwestorów, szczególnie otwartego na nowe technologie. Przez 30 lat zwiększyliśmy najcenniejszy kapitał, jaki może mieć miasto. Marka „Gliwice” to nasz największy wspólny sukces.

Plebiscyt „Gazety Wyborczej”

Z czego jesteśmy najbardziej dumni w Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu oraz Bielsku-Białej i Rybniku? Co się w nich szczególnie udało? Z czego zostaną zapamiętane?

Prosimy o maile na adres supermiasta@katowice.agora.pl. W tytule wiadomości prosimy jednak o zaznaczenie, o które miasto chodzi (np. Supermiasta Katowice, Supermiasta Gliwice, Supermiasta Sosnowiec, Supermiasta Bielsko-Biała, Supermiasta Rybnik). Na zgłoszenia czekamy do 22 marca. 

Supermiasta
CZYTAJ WIĘCEJ

Spośród wszystkich propozycji dla każdego miasta redakcyjne jury wybierze 10 najciekawszych. 27 marca opublikujemy Wasze propozycje i rozpoczniemy głosowanie na najważniejsze wydarzenie w ciągu ostatnich trzech dekad. Głosowanie potrwa do 30 kwietnia, wyniki ogłosimy 8 maja.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem