Firma Future Processing ogłosiła start własnych programów kosmicznych. Jeden z nich dotyczy sprzątania kosmosu z niepotrzebnych już satelitów
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Jarosław Czaja, szef Future Processing z Gliwic, nie ukrywa, że udział w projektach dotyczących kosmosu to dla niego spełnienie marzeń oraz powrót do pasji, która po założeniu FP zeszła na dalszy plan.

– Okoliczności sprawiły, że udało się tę pasję trochę odkurzyć. Przemysł kosmiczny jest dziś bardziej dostępny dla sektora prywatnego i mamy nadzieję brać w tym udział – mówił Jarosław Czaja podczas poniedziałkowej konferencji poświęconej programom kosmicznym, w których jego firma bierze udział.

Co to za projekty? Na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej FP realizuje m.in. projekt AMMER (Automated Method for Measuring Eutrophication of Inland Water Using Remote Sensing). Polega on na wykorzystaniu satelitów do określania jakości wody w jeziorach czy zbiornikach wody pitnej. FP tworzy oprogramowanie, które wspiera automatyczne przetwarzanie zdjęć satelitarnych.

 

– Jakość wody jest kluczowa. Gdy jest z nią problem, może dojść do epidemii. Jasne, że aby badać stan wody, można chodzić np. nad jezioro, ale skorzystanie ze zdjęć satelitarnych jest tańsze i efektywniejsze – mówi Jarosław Czaja.

Drugi projekt to SISPARE (Satellite Image SPAtial Resolution Enhancement), też jest realizowany na zlecenie Agencji.

Tym razem chodzi o przygotowanie oprogramowania, które pomoże w podniesieniu rozdzielczości obrazów satelitarnych.

W efekcie satelity będzie można wykorzystywać dłużej, zamiast wysyłać w kosmos kolejne, z lepszym oprzyrządowaniem.

Future Processing oraz FP Instruments są też zaangażowane w projekt Politechniki Warszawskiej, który ma pomóc w sprzątaniu kosmosu. Ma służyć temu projekt PW-Sat2.

Inna Uwarowa, kierowniczka tego projektu, wyjaśnia, że kosmiczne śmieci, czyli zostawione tam bezużyteczne satelity, są coraz większym problemem. Zdarza się, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna musi robić uniki, by nie zderzyć się z groźną przeszkodą.

– Trzeba zatem kosmos posprzątać. Kosmiczne śmieci można wysłać na tzw. orbitę śmieciową, ale z czasem i tam zacznie brakować miejsca, albo opracować system deorbitacji – mówi.

Chodzi w nim o to, żeby satelita, który jest na niskiej orbicie, zwolnił i zaczął spadać. Potem spali się w atmosferze. Testowy satelita, czyli PW-Sat2, kryje w sobie m.in. rozkładany żagiel o powierzchni 4 metrów kwadratowych, który to umożliwi.

Inna Uwarowa dodaje, że PW-Sat2 ma kształt prostopadłościanu o wymiarach 10x10x22 cm, a jego misja będzie polegać na otwarciu żagla po mniej więcej 40 dniach pobytu satelity na orbicie. Wtedy jej wysokość drastycznie się obniży i w ciągu paru miesięcy satelita spłonie w atmosferze Ziemi.

Pracą całego satelity będzie sterował komputer pokładowy. PW-Sat2 zostanie wystrzelony jesienią na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX (jej założycielem jest Elon Musk).

Future Processing powołało też z firmą KP Labs i FP Instruments konsorcjum FP Space. Cel to budowa satelity Intuiton-1 z najbardziej wydajnym na świecie komputerem pokładowym i zaawansowanymi przyrządami do obserwacji Ziemi

– Dzięki danym przetwarzanym na pokładzie Intuition-1 będzie można interpretować stan zdrowia roślin, lasów, prognozować plony czy tworzyć mapy zanieczyszczeń miast – wyjaśniają pomysłodawcy.

Michał Baćkowski, dyrektor zarządzający KP Labs, dodaje, że zamontowany w satelicie komputer będzie przetwarzał dane z kamer już na pokładzie. – To ogromne ilości danych. Dziś na orbicie nikt jeszcze tego nie robi. Nasz satelita będzie pierwszy. To oszczędności czasu i pieniędzy. Takie rozwiązanie zapewni też szybszą reakcję, gdy np. zostanie wykryty pożar lasu czy torfowiska – mówi.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi 
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Jarosław Kurski poleca
Więcej
    Komentarze
    Zaloguj się
    Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem