Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

W sobotę odbyła się sesja plenarna synodu diecezjalnego. Wówczas biskup gliwicki Jan Kopiec ogłosił, że papież Franciszek mianował ks. prałata Andrzeja Iwaneckiego biskupem pomocniczym w Gliwicach. Jest on czwartym biskupem skierowanym do pracy w tej diecezji.

Nowy biskup pochodzi z Siemianowic Śląskich i ma 57 lat. Od 1998 r. jest proboszczem parafii św. Franciszka z Asyżu w Zabrzu. Wcześniej, po święceniach, był wikarym w Orzeszu, Bielsku-Białej i Tarnowskich Górach Strzybnicy. W 1992 r. został inkardynowany do nowo utworzonej diecezji gliwickiej. Od 1995 r. posługuje w Zabrzu.

W diecezji pełnił szereg funkcji, był dziekanem dekanatu zabrzańskiego, konsultorem diecezjalnym, członkiem Diecezjalnej Rady Kapłańskiej i moderatorem rejonowym Ruchu Światło-Życie.

Jak podaje strona Konferencji Episkopatu Polski, nowy biskup pomocniczy diecezji gliwickiej jest aktywny sportowo, m.in. jeździ na nartach oraz gra w siatkówkę. Jego ojciec Wilhelm był reprezentantem Polski w piłce ręcznej. Hobby biskupa nominata to przed wszystkim aktywny sport oraz kibicowanie. Ponadto lubi muzykę i śpiew. Gra na gitarze, pianinie, harmonijce ustnej, a nawet na perkusji.

Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie

Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi

Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. Zrezygnować możesz w każdej chwili.