Od listopada jeden z gliwickich gabinetów stomatologicznych jako pierwszy w kraju będzie znieczulał, używając impulsów elektrycznych.
Ten artykuł czytasz w ramach bezpłatnego limitu

Metodę wymyślili Amerykanie. Podawanie znieczulenia w zastrzyku bywa bowiem bardzo bolesne.

Tymczasem nerwy przewodzące bodźce bólowe można zablokować dzięki impulsom elektrycznym o wysokiej częstotliwości. Skierowane na dziąsło znieczulają je, a przy okazji pobudzają produkcję hormonów szczęścia i naturalnych substancji przeciwbólowych. Dopiero w tak znieczulone dziąsło podaje się zastrzyk.

W Gliwicach znieczulą prądem

Jako pierwsi w Polsce tę metodę chcą zastosować dentyści z Gliwic. – To swoiste znieczulenie przed znieczuleniem. Częstotliwość impulsów i ich moc będzie każdorazowo dopasowywana do pacjenta, tak aby ich działanie było najskuteczniejsze – mówi dr Marcin Krufczyk z gabinetu Dentysta.eu w Gliwicach.

Medycyna korzysta z impulsów elektrycznych od lat. Wykorzystuje się je m.in. przy leczeniu bólu kręgosłupa i stawów, w zespole łokcia tenisisty, lumbago, podczas porodów i bólów menstruacyjnych czy w terapii półpaśca. Jednak dopiero ostatnie lata i intensywne badania przyniosły ich zastosowanie w stomatologii. Można je stosować przed każdym rodzajem znieczulenia: nasiękowym, śródwięzadłowym i przewodowym. Stosowane będzie ono także w zastępstwie działających powierzchniowo substancji znieczulających (np. lignokainy w żelu lub sprayu używanej przy usuwania kamienia nazębnego). 

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Bólu się nie znieczula bowiem jak sądzę ból nie odczuwa bólu.
  Znieczula się pacjenta. Można znieczulić dziąsło wrażliwe na ból. Ból można uśmierzyć.
  No chyba że ból wybierze się do dentysty leczyć zęby a dentysta go znieczuli przed borowaniem.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0