Plac Piłsudskiego w Gliwicach doczeka się modernizacji

1/10
>
Tomasz Czoik
Zdjęcie numer 0 w galerii - Plac Piłsudskiego w Gliwicach doczeka się modernizacji

GRZEGORZ CELEJEWSKI

>
O modernizacji pl. Piłsudskiego w Gliwicach mówi się już od 2012 roku. Zmiany w tym miejscu są niewątpliwie potrzebne, ponieważ plac nie był remontowany od wielu lat. Naprawy wymaga m.in. popękana nawierzchnia.

Projekt inwestycji zakłada podzielenie placu na kilka stref: reprezentacyjną - z pomnikiem marszałka Piłsudskiego, ekspozycyjną z kwietnikami, trawnikiem oraz miejscami do siedzenia, fontannową, w której dojdzie jedynie do kosmetycznych zmian oraz wypoczynkową, (usytuowaną przy granicy z ogródkami działkowymi), w której pojawią się kwietniki, ławki i efektowna ściana zieleni.

Zmodernizowane zostanie także oświetlenie na terenie na placu (powstanie m.in. iluminacja pomnika). Pojawią się też stojaki na rowery i elementy małej architektury. Prace będą podzielone na etapy.

W Wieloletniej Prognozie Finansowej miasta Gliwice inwestycję zaplanowano na lata 2018-2019. W miejskim budżecie zarezerwowano na ten cel 4 mln zł.

Ostatnie większe prace na pl. Piłsudskiego w Gliwicach miały miejsce latem 2011 roku. Uruchomiono tam wówczas nową fontannę. Koszt inwestycji wyniósł 1,5 mln zł. Dosłownie kilka dni po uroczystym uruchomieniu fontanny światło dzienne ujrzały błędy projektantów i trzeba ją było na kilka tygodni wyłączyć. Woda wylewała się poza misę fontanny i do zamkniętego obiegu zaczęły spływać zanieczyszczenia z chodnika. Z tego powodu konieczne było przebudowanie konstrukcji, na które wydano ponad 27 tys. złotych.

W latach PRL-u dzisiejszy pl. Piłsudskiego nosił miano Obrońców Stalingradu. Stał tam pomnik 'wdzięczności mieszkańców miasta Armii Czerwonej'. Jeszcze wcześniej, przed II wojną światową znajdował się tam zaś pomnik robotnika.
  • Zdjęcie numer 1 w galerii Plac Piłsudskiego w Gliwicach doczeka się modernizacji
  • Zdjęcie numer 2 w galerii Plac Piłsudskiego w Gliwicach doczeka się modernizacji
  • Zdjęcie numer 3 w galerii Plac Piłsudskiego w Gliwicach doczeka się modernizacji
  • Zdjęcie numer 4 w galerii Plac Piłsudskiego w Gliwicach doczeka się modernizacji
  • Zdjęcie numer 5 w galerii Plac Piłsudskiego w Gliwicach doczeka się modernizacji
  • Zdjęcie numer 6 w galerii Plac Piłsudskiego w Gliwicach doczeka się modernizacji
  • Zdjęcie numer 7 w galerii Plac Piłsudskiego w Gliwicach doczeka się modernizacji
  • Zdjęcie numer 8 w galerii Plac Piłsudskiego w Gliwicach doczeka się modernizacji
  • Zdjęcie numer 9 w galerii Plac Piłsudskiego w Gliwicach doczeka się modernizacji
  • Zdjęcie numer 10 w galerii Plac Piłsudskiego w Gliwicach doczeka się modernizacji